חדשות / תרמית הכינור הגדולה

הפדגוג שיניצ'י סוזוקי, מייסד שיטת סוזוקי ללימוד נגינה בכינור.

היה מיודד עם איינשטיין? למד אצל גדולי המורים? מסמכים חדשים מגלים כי מייסד שיטת סוזוקי להוראת כינור בדה את כל הביוגרפיה שלו

שיטת סוזוקי ללימודי כינור, שעל פיה יש להתחיל לנגן בגיל הצעיר ביותר האפשרי, העמידה מיליוני תלמידים ברחבי העולם במשך חמשת העשורים האחרונים. אך מי היה מייסד השיטה? גילויים חדשים מצביעים על אדם שפיברק את כל הביוגרפיה שלו. לדברי מבקרים הד"ר שיניצ'י סוזוקי פשוט המציא את סיפור חייו המוקדם והשתמש בכזבים – למשל שהיה מיודד עם אלברט איינשטיין, ושלמד לנגן אצל אחד מגדולי המורים בברלין – כדי לקדם שיטת הוראה של נגינה בכינור וכלים אחרים, שהפכה לדומיננטית במדינות רבות בעולם ושילשלה מיליונים לכיסיו.

אלברט איינשטיין מנגן בכינור

אלברט איינשטיין מנגן בכינורו

תפישת הלימוד של סוזוקי, שמת ב-1998 בגיל 99, גורסת שילדים צריכים להתחיל ולנגן בגיל צעיר ככל האפשר – עדיף לפני גיל חמש – ושיש ללמד אותם לנגן מתוך הזיכרון, תוך שהם חוזרים על קטעי הנגינה הנלמדים שוב ושוב.

סוזוקי הגיע לגרמניה בשנות ה-20 של המאה ה-20. לטענתו, שם הכיר ונהפך לבן חסות של איינשטיין, שהיה כנר חובב להוט מאוד. עוד טען סוזוקי כי המורה שלו עצמו לכינור היה קארל קלינגלר – אחד הכנרים והמורים לכינור המובילים בתחומם בברלין של אותן שנים. אותם שורשים עמוקים, טען, הם שהובילו אותו להצמיח ופתח את שיטת ההוראה הייחודית שלו. עתה טוענים מבקריו כי את כל סיפור המסגרת היפה הזה בדה ממוחו הקודח.

"אני סבור שזו אחת התרמיות הגדולות בהיסטוריה של המוסיקה", אמר ל"טלגרף" הבריטי מארק אוקונור, מורה לכינור וכנר מקצועי, שהקדיש שנים ארוכות לחקר עברו של סוזוקי. "נדמה לי שאיש מעולם לא בדק ביסודיות את עברו של האיש".

את תוצאות המחקר העצמאי שלו ואת האשמותיו המפורטות פרסם אוקונור בשורה של פוסטים בבלוג שלו. לפוסט האחרון, תחת הכותרת "השקר הגדול ביותר של סוזוקי", צירף אוקונור תצלום דף מתוך רשומות הקונסרבטוריון בברלין, שבו טען סוזוקי כי למד. אוקונור כותב כי הדף מוכיח כי סוזוקי, שהיה בן 24 בשנת 1923, נדחה מהמוסד ולא התקבל ללימודים אחרי שנכשל בבחינות שנערכו לו.

"שיניצ'י סוזוקי לא למד כינור אצל אף מורה רציני", קובע אוקונור בפוסט, "למעשה הוא לימד את עצמו לנגן, והחל לעשות זאת רק כשהיה בן 18. כמו כן מורים המסמכים שמעולם לא התקבל לנגן בכל תזמורת שהיא".

על פי נתוני מרכז סוזוקי הבריטי כיום לומדים על פי השיטה כרבע מיליון תלמידים בכל העולם, בהדרכה של 8,000 מורים שהוכשרו לשיטה. מינט ג'ויס, המנהלת האדמיניסטרטיבית של המרכז הלונדוני, אמרה ל"טלגרף" כי "הרעיון שעומד בבסיס שיטת סוזוקי הוא שאנשים יכולים ללמד את עצמם לנגן בכלי ולהגיע למיטב יכולתם. השיטה לא נועדה להכשיר מוסיקאי לקריירה מקצועית, אלא להכשיר ילדים לנגן ללא קשר ליכולתם ההתחלתית ולהעניק להם את ההנאה שבנגינה".