חדשות / אחרי 20 שנה: סוקולוב חוזר להקליט

הפסנתרן הרוסי גרגורי סוקולוב

הפסנתרן הרוסי שלא נכנס לאולפנים ומסרב לנגן על פסנתרים ישנים חתם על חוזה הקלטות בלעדי עם דויטשה גרמופון

גריגורי סוקולוב, שנחשב בעיני רבים לגדול הפסנתרנים החיים היום, חוזר למדפי התקליטים. חברת Deutsche Grammophon הודיעה בשבוע שעבר כי חתמה עם סוקולוב על חוזה בלעדי. הפסנתרן הרוסי נחשב לאחד האמנים החידתיים ובעלי החזון הפועלים היום בעולם. הוא בן 64 היום, נולד בלנינגראד ב-1950 ונודע גם במה שהוא לא עושה – למשל הוא חדל מלהופיע עם תזמורות; וכן אינו מוכן לנגן על פסנתר שנבנה לפני יותר מחמש שנים. הוא לא מקליט עוד באולפנים ונמנע מלהעניק ראיונות, בטענה שהוא חש יותר בנוח להביע את עצמו באמצעות המוסיקה.

נדמה כי סוקולוב מצוי במרדף מתמיד ובלתי מתפשר אחרי מצוינות מוסיקלית - ולכן דורש תמיד זמן כפול מעמיתיו עבור הכנה וחזרות לפני כל רסיטל שהוא מבצע – ובתמורה, לכאורה, מעניק פי שניים הדרנים מהמקובל. לסיכום, אפשר לומר כי החיפוש שלו אחרי הביצוע המושלם לא נגמר אף פעם.

האלבום הראשון מביצועיו שיוציא ה- Yellow Label של החברה הוא רסיטל מיצירות מוצרט ושופן שהוקלט בפסטיבל זלצבורג ב-2008 ויופץ בכל העולם בינואר 2015. זה יהיה התקליט הראשון שהוציא סוקולוב מזה 20 שנים (!); מאז שב-1996 ראה אור דיסק שלו מיצירות שוברט, שאותו הקליט ארבע שנים לפני כן.
גריגורי סוקולוב התגלה לראשונה כנער אחרי שניצח בתחרות צ'ייקובסקי הבינלאומית. היום הביקוש למופעים שלו הוא עצום והוא מעניק 70 רסיטלים בשנה, תמיד עם אותה התוכנית. ותמיד לפני קהל מעריצים נלהב.

צפו בסוקולוב מבצע את Le Tic Toc Choc מאת קופרן:
https://www.youtube.com/watch?v=acxipN-HSdc