חדשות / ​מילווקי: מאסר לאדם שסייע לשוד של כינור סטרדיוורי בשווי 5 מיליון ד'

פרנק אלמונד עם הסטראד שהוחזר

יוניברסל נולדג' אללה, ספר בן 37, הודה שסיפק אקדח הלם למטרת שוד מזוין של כינור סטרדיוורי משנת 1715, הנמצא בבעלות פרטית וניתן בהשאלה לקונצרטמייסטר של התזמורת הסימפונית של מילווקי, פראנק אלמונד. ב-27 בינואר, התנפל עליו השודד בחניה כשהיה בדרכו לרכב לאחר קונצרט. לאחר תשעה ימי חיפושים הצליחה המשטרה לאתר את הסטראד ליפינסקי בעליית גג במילווקי, כשהוא נמצא במצב טוב.

יוניברסל אללה שסיפק את האקדח (מימין) והשודד (משמאל)

יוניברסל אללה שסיפק את האקדח (מימין) והשודד (משמאל)

העונש שניתן לאללה הינו 3.5 שנות מאסר בפועל ועוד 3.5 שנים תחת פיקוח הדוק של קצין מבחן, בעוד העונש המרבי לעבירה זו הינו עשר שנות מאסר. השופט דניס מורוני לא קיבל את בקשת הסנגור להפגין סלחנות על בסיס העובדה שהנאשם לא נכח בתקיפה, אלא רק השאיל את הנשק לשודד: "הרי ידעת היטב מה עומד לקרות. ידעת שחברך לא יכול להשיג את הנשק, ובכל זאת סיפקת לו אקדח כדי לפגוע באדם אחר. היית חלק מזה ואתה אשם לא פחות מהתוקף עצמו" גער בו השופט.

השופט גם לא התרשם מהעובדה שהנאשם הביע חרטה בפני בית המשפט, הבטיח לפתוח דף חדש בחייו, והתנצל בפני בעל הכינור ובפני הקונצרטמייסטר, אך מה שאולי כן השפיע על החלטת השופט היתה הכרזתו של הקונצרטמייסטר פראנק אלמונד כי הוא כלל לא מבקש נקמה גם אם חשוב שהפושע יקבל עונש מרתיע. "למזלי לא נפגעתי ביד, מה שהיה שם קץ לקריירה המקצועית שלי", אמר.

גזר דינו של השודד עצמו, סלאח ג'ונס, שתכנן את הפשע וביצע אותו, עוד לא ניתן. הדיון הבא בעניינו יתקיים בעוד כשבועיים, כנראה משום שנרקמת לגביו עסקת טיעון.

לפי הערכת המומחים, עד היום שרדו בין 600 ל650 כינורות של אנטוניו סטרדיוורי, שהם מחצית ממה שבונה הכינורות האיטלקי המפורסם יצר. רבים נמצאים בבעלותם של אספנים פרטיים וניתנים בהשאלה למוזיקאים מובילים. למרות ששוויו של כל אחד מהכלים נמדד במיליוני דולרים, הם נגנבים לעתים רחוקות, משום שקשה מאד למכור את הכלי המקוטלג היטב.