חדשות / לראשונה בהיסטוריה: כינור סטראדיוורי נמכר תמורת מטבעות Bitcoin

כינור סטראדיוורי "The Cipriani Potter" משנת 1683 במוזיאון אוקספורד. צילום: אימג'בנק\GettyImages

חברת הייעוץ הפיננסי LeoGroup רכשה לאחרונה כינור מתקופת "תור הזהב" של בונה הכינורות האיטלקי אנטוניו סטראדיוורי. הכינור היקר נמכר ע"י חברת Carpenter Fine Violins שבניו יורק, והעסקה התבצעה באמצעות המטבע הוירטואלי. המחיר לא פורסם, אך העסקה מוערכת בסכום שמקביל למיליונים רבים של דולרים.

"אנו שמחים על רכישת הכינור", אמרה דנה פרידמן, דירקטורית השיווק של חברת LeoGroup. "לא רק שהעסקה מהווה גושפנקא חשובה לערך המטבע הוירטואלי, זו ההזדמנות שלנו גם לתרום לתרבות המוזיקה הקלאסית, ולהבטיח שהכינור יישמע ע"י מיליוני חובבים בשנים הקרובות."

"השילוב בין שוק של 300 שנה והמטבע החדש, עושה את העסקה לאחת מהעסקאות פורצות הדרך בעולם הכלים המשובחים", הוסיף שון אברם קרפנטר, מנכ"ל חברת Carpenter Fine Violins. "מתפקידנו למצוא דרכים גמישות ויצירתיות למשוך קונים רבים יותר לשוק הזה, וקבלת הצעות רכישה לכינור סטראדיוורי תמורת הביטקוין היא דרך אחת מני רבות, איתן נוכל לקדם את הסחר במאה ה-21."

מטבע הביטקוין הומצא ב 2009 ע"י קבוצת מתכנתים עלומי שם המכנים עצמם בשם סאטושי נאקאמוטו, ויצא לשוק הגלובלי בשנת 2010. להבדיל מהמטבעות ה"מסורתיים" הוא אינו נשלט בידי אף יישות פוליטית כגון מדינה, בנק מרכזי, או בידי חברה מסחרית. הביטקוין אינו משמש כהילך חוקי באף מדינה, אולם הוא המרכזי מבין המטבעות הוירטואליים והוא מושך עניין רב מצד כלכלנים ומשקיעים.