צפו / כיצד נשמע כינור ששווה 20 מיליון דולר?

הכנרת אן אקיקו מאיירס וכינור הגווארנרי, צילום: יח"צ

מוזיקאים וחובבים רבים נוהגים להתייחס לכינורות סטרדיוורי כמשובחים ביותר בעולם. עם זאת, כנרים גדולים רבים דווקא מעדיפים כינורות גווארנרי דל ג'זו, בשל צלילם "החזק והכהה", כפי שהם מכנים זאת: משפחת גווארנרי האיטלקית הוציאה כמה דורות של בוני כינורות נחשבים, וגדול הבונים בשושלת זו הוא ג'וזפה גוואנרי, המכונה "דל ג'זו" (של ישו) בשל העובדה שנהג לחרוט את האותיות IHS (שלושת האותיות הראשונות בשמו של ישו בלטינית). דל ג'זו הוא בונה הכינורות היחיד שהגיע למעמדו של אנטוניו סטרדיוורי, ועל כליו ניגנו כנרים רבים, ביניהם יאשה חייפץ, פריץ קרייזלר, פנחס צוקרמן וניקולו פגניני (שהדביק לגווארנרי שלו את הכינוי "התותח", בשל צלילו החזק).

כינור הגווארנרי דל ג'זו Ex-Vieuxtemps, אשר נרכש בינואר 2013 ע"י רוכש אנונימי בסכום של למעלה מ-16 מיליון דולר, שבר את שיא העלות הקודם שהיה שייך לכינור הסטרדיוורי "Lady Blunt". הגווארנרי נבנה בסביבות שנת 1741, וחב את כינויו לוירטואוז הכינור הבלגי אנרי וייטן (Henry Vieuxtemps), שניגן עליו במאה ה-19. הכלי נשמר במצב מצויין לאורך השנים, והוא נטול סדקים ולא עבר שיפוצים משמעותיים כלשהם - בניגוד לכינורות אחרים באותן הקטגוריות.

הכינור, שהיה בשימוש כנרים נודעים כגון יהודי מנוחין, פנחס צוקמן ויצחק פרלמן, הושאל לכנרת האמריקנית אן-אקיקו מאיירס לכל ימי חייה ע"י אותו רוכש אנונימי, ויש המעריכים את שוויו כיום בכ-20 מיליון דולר.

הכנרת אן-אקיקו מאיירס מספרת על הכינור:

מאיירס מנגנת על הגווארנרי: