חדשות / כינורות מהשואה בפילהרמונית של ברלין

בונה הכינורות הישראלי אמנון ויינשטיין עם כינור מאוסף "כינורות של תקווה"

"כינורות של תקווה" ומלחינים יהודים כחלק מארועי יום השואה הבינלאומי בברלין

הכנר הישראלי גיא בראונשטיין

הכנר הישראלי גיא בראונשטיין

נגנים מתוך התזמורת הפילהרמונית של ברלין בניצוחו של סר סיימון ראטל, ובהשתתפות הכנר הישראלי גיא בראונשטיין (הנגן הראשי לשעבר של התזמורת) והצ'לן צביקה פלסר יופיעו בקרוב בקונצרט מיוחד בברלין, שם ינגנו על כינורות שהיו שייכים למוסיקאים יהודים, שחלקם נרצחו ורובם ניצלו בזכות הכינורות.

את הכינורות אסף ושיפץ במשך 20 שנים בונה הכינורות הישראלי אמנון ויינשטיין יחד עם בנו אבשלום, עבורם זה פרויקט חיים של איסוף והצלה מכלייה של כינורות מהשואה. באוספו כבר יותר מ-50 כלי מיתר שאותם הוא מכנה "כינורות של תקווה". ויינשטיין מספר כי היהודים נטלו עם מעט מיטלטליהם אל מחנות הריכוז וההשמדה גם את הכינורות שלהם. "כל כינור כזה, כמוהו כלוח זיכרון שלא הוקם לאחד מקורבנות השואה, שנשרפו ולא זכו להלוויה או מצבה", אמר ויינשטיין.

עבור אחדים מהמוסיקאים, שניגנו בתזמורות שהוקמו במחנות הריכוז וההשמדה, היה זה הכלי שהציל אותם ממוות. אחרים ניגנו בכינור גם דקות ספורות לפני שנשלחו אל מותם: בספרו האוטוביוגרפי "לילה" מספר אלי ויזל כיצד שמע, בשוכבו על הדרגש באושוויץ, את הכנר יולק מנגן פרק ראשון מתוך קונצ'רטו לכינור של בטהובן.

בקונצרט, שיתקיים ב-27 בינואר 2015, במסגרת ארועי יום השואה הבינלאומי, יושמעו מיצירותיהם של מלחינים יהודים וגרמנים: באך, בטהובן, מקס ברוך, צבי אבני ואחרים, וישולבו בו קטעי קריאה, ביניהם גם מתוך ספרו של ויזל.