אנגליה: חייל במלחמת העולם הראשונה הפך כינור ליומן מרתק

ארנסט ג'ונסון

מאה שנים לאחר פרוץ מלחמת העולם הראשונה - נמצא כינור ששימש חייל בצבא הוד מלכותו, ועליו תיעוד של קורותיו במלחמה

ארנסט ג'ונסון, חייל אנגלי ששירת במלחמת העולם הראשונה כחבלן בחיל ההנדסה המלכותי, יצא למלחמה עם כינור שאותו הפך ליומן מרתק: הוא חרט על גבו של כלי הנגינה את שמות המקומות שבהם נלחם, ולצדם התאריכים הרלוונטים. הכינור אבד במרוצת השנים, ונמצא בשבועות האחרונים בידי נכדתו שהחליטה לחקור את ההיסטוריה המשפחתית.

כינורו של ארנסט ג'ונסון

כינורו של ארנסט ג'ונסון

ג'ונסון חרט בראש הכינור חרט את שמו המלא, מספרו האישי, וכתובת ביתו שבצפון אנגליה. בשורה הראשונה חרט: "יצאתי מבוקסטון [אנגליה] לצרפת, 8 באוגוסט 1915", ולאחר מכן מופיעות עשרים שורות, המציינות מקומות ותאריכים, ובכלל זה קרבות ידועים לשמצה שהתרחשו על אדמות צרפת, בלגיה ואיטליה. הוא חרט גם פרטים על חופשות קצרות שקיבל במהלך המלחמה, וציין פגישה עם המלך ג'ורג' שהגיע לביקור בחזית שעל אדמת בלגיה. בשורה האחרונה נכתב "סיימתי עם הצבא 18 בפברואר 1919".

ג'ונסון היה בן 32 כשנקרא להתייצב בלשכת הגיוס. הוא נאלץ לעזוב את הירקניה המשפחתית, ולהפקיד את פרנסת הבית בידי אשתו ושני ילדיו הגדולים, שלא הצליחו להציל את העסק המשפחתי מקריסה.

הוא שרד ארבע שנות שירות בחזית, שבמהלכן חווה זוועות רבות. לאחר המלחמה הוא התקשה להתמודד עם הזכרונות, והפך לשקט ומסוגר. בין סוף המלחמה לבין מותו הוא בילה את עיקר זמנו בהתבודדות בחדרו, בנגינה על הכינור. הוא התפרנס מעבודות מזדמנות במספנות שבסביבת ביתו, והלך לעולמו ב-1948, כשהיה בן 65.

לאחר מותו הכינור אבד, והסיפור אודותיו הפך לאגדה בקרב המשפחה. ב-2012 החלה נכדתו, ג'ן אוונס, לחקור את ההיסטוריה המשפחתית. היא התרגשה מאד למצוא את הכינו בשבועות האחרונים, בתוך נרתיק פלסטיק מאובק שהיה בעליית הגג של בן דודהּ. "סבי הגיע ממשפחת מוזיקאים, ולכן היה לו ברור שהוא יוצא למלחמה כשהכינור באמתחתו", סיפרה אוונס. "הוא נהג לנגן לחיילים בחזית על מנת לבדר אותם ולהרים את המוראל. האותיות שחרט הן מאד קטנות בשורות הראשונות, כנראה משום שהוא לא ידע לכמה מקומות הוא יגיע, והן הולכות וגדלות בהתאם להתקדמות המלחמה".

ארנסט ג'ונסון ניגן שירים פופולריים מהתקופה לחיילים שפגש בשוחות שבחזית. כשנמצא הכינור, הפקידה אותו הנכדה בידי מתקן כלים ששיקם אותו. לאחר מכן למדה לנגן כמה שירים שסבהּ נהג לנגן בחזית. "מעולם לא פגשתי את סבי, אבל סבתי נהגה לספר לי שכאשר הוא חזר מן המלחמה הוא היה אדם שונה לגמרי מהאדם שהיא נישאה לו. רציתי לשמוע את הצליל במו אזניי -זה מרגש מאד לנגן על הכינור הזה, והדבר מעניק חיוּת לזכרו של סבי".

המקומות והתאריכים שארנסט ג'ונסון חרט על כינורו. באמצע: "חופשה בבית לעשרה ימים"

המקומות והתאריכים שארנסט ג'ונסון חרט על כינורו. באמצע: "חופשה בבית לעשרה ימים"