מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

עולם המחפרון

תוכן עניינים

 

אנו פוגשים בו בכל מקום בו מתבצעות עבודות עפר ופיתוח. החל מכביש שנסלל והופך לדרך נוחה ומהירה המשמשת את כולנו ועד לפרוייקטי בנייה כאלו ואחרים, ואפילו לצורך הריסה של מבנים במסגרת פרוייקטי פינוי-בינוי, ועוד. אכן עולם המחפרון הוא עולם רחב ידיים. אז מהו מחפרון, כיצד הומצא מהן יתרונותיו שהופכות או לכלי צמ"ה כה פופולארי ויעיל.

מידע על הכלי וממה הוא מורכב

מדובר בכלי עבודה שזוכה ללא מעט שמות בין היתר: טרקטור או שופל. בעיקרון מדובר על טרקטור בעל שתי כפות שיכולות להעמיס משני צדיו. לקידמית מחובר לרוב יעה  רחב יותר, בעוד שלזרוע האחורית ניתן גם לחבר זרוע חפירה. כאן מדובר על כלי לא גדול דוגמת הדחפורים, אבל לא מאוד קטן כמו המיני מחפרון.

המחפרון הוא בעל משאבת בוכנות עם ספיקה משתנה ההופכת אותה ליעילה במיוחד. יש לו גם צינור הידראולי גמיש בעל מנגנונים המאפשרים לו עמידות גבוהה מאוד כנגד לחץ של משא כבד.

ניתן להוסיף לו כפות שונות. החל מכפות לעבודה רגילה ועד לכפות עבור עבודה מאומצת שהן בעלות קיבולת גדולה יותר וכבדה יותר, כמו סלעים לדוגמה. ניתן להוסיף לו גם מקדח לשם קידוחם של חורים בקרקע, חורים המיועדים למטרות שונות. וכן, הוא יכול להיות מצוייד גם במקרצפת אספלט המסוגלת לקרצף שכבות של אספלט או בטון. בנוסף, ניתן להוסיף אל עולם המחפרון מכבש שמטרתו להדק אדמה, חול או חצץ. וכן פטישים הידראוליים המסוגלים לשבור בטון, אספלט או סלעים.

עולם המחפרון – שימושים ופרוייקטים

אז למה משמשים כל הכלים הללו? ובכן, עם הכפות ניתן להעמיס אדמה, סלעים או אפילו פסולת בניין, ולהעבירה ממקום למקום. לעיתים משמש גם היעה הגדול להריסה של מבנים או קירות, ופינוי האשפה שמצטברת בעקבות כך כמובן.

המקדחים מסייעים לקידוחי כלוסנאות והנחת עמודי ברזל בתחום הבנייה. או לחילופין לחפירתן של תעלות המיועדות להנחת תשתיות כמו כבלי תקשורת וחשמל, או לחילופין לבנייתן של תעלות ניקוז למים או לביוב.

במקרצפת האספלט נשתמש לגרד שכבות של אפסלט או בטון בזמן סלילת כבישים או תחזוקה שלהם. ואילו המכבש שבו הוא יכול להצטייד יסייע להדק את האדמה או לחילופין את החול או החצץ ובכך לאפשר לנו לפרוץ דרכים או להיטיב אותן. ואילו הפטישים ההידראוליים יסייע לשבור בטון, אספלט או אפילו סלעים קשוחים שמקשים על פריצתן של דרכים, או הקמתם של בניינים חדשים.

יתרונות הכלי

לכלי כמה יתרונות כשהמרכזי הוא גודלו הקומפטי של המחפרון שמאפשר לו להשתחל למעשה לכל מקום. העובדה שהמחפרון מצוייד בשתי כפות מאפשר לו להשמש בהן הן לאסוף והן לחפור, ובכך להפוך לרב שימושי. היכולת שלו להתנייד באופן עצמאי גם בכבישים ולעשות זאת למרחקים גדולים גם אם במהירות נמוכה יחסית,