מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

פסוריאזיס

תוכן עניינים

פסוריאזיס היא מצב עור שכיח המתרחש כאשר מערכת החיסון של הגוף תוקפת בטעות תאי עור בריאים.

פסוריאזיס היא מחלה כרונית, לא מדבקת שיכולה להופיע בכל גיל. חומרת הפסוריאזיס משתנה מאוד מאדם לאדם ויכולה להיות קלה עד חמורה.

הוא אינו מדבק ואינו יכול לעבור מאדם אחד לאחר באמצעות מגע.

הסיבה לפסוריאזיס אינה ידועה אך היא עשויה להיות קשורה לגנים, למתח או למערכת חיסונית פעילה מדי.

תסמינים של פסוריאזיס כוללים כתמים אדומים וקשקשים על העור שעלולים ליצור פלאקים או קשקשים; כתמים אלה מגרדים בדרך כלל ועשויים להיות גם שלפוחיות מלאות מוגלתיות או פצעים פתוחים במקרים מסוימים.

פסוריאזיס היא מצב עור כרוני ודלקתי שיכול להיות קל או חמור.

פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית, כלומר מערכת החיסון תוקפת בטעות תאים בריאים בגוף. התסמין השכיח ביותר של פסוריאזיס הוא עור אדום ומודלק עם קשקשים כסופים מלמעלה. טלאים אלו יכולים להופיע בכל מקום בגוף אך הם הנפוצים ביותר על המרפקים, הברכיים, הקרקפת והגב התחתון.

ישנם טיפולים רבים זמינים לפסוריאזיס כולל קרמים ומשחות מקומיות, פוטותרפיה ותרופות סיסטמיות. עם זאת, טיפולים אלו אינם עובדים עבור כולם ועשויות להיות להם גם תופעות לוואי.

פסוריאזיס היא מחלת עור דלקתית כרונית בתיווך חיסוני.

פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית הגורמת לעור להיות דלקתי וגירוי. כמו באתר של המרכז לטיפול בפסוריאזיס מערכת החיסון בחולי פסוריאזיס תוקפת את התאים באפידרמיס שלהם.

הדלקת נגרמת מייצור תאי T ותאי B המייצרים ציטוקינים ומולקולות דלקתיות אחרות.

תגובת הגוף למולקולות אלו גורמת לאדמומיות, קשקשים או גירוד בעור. חומרת הפסוריאזיס משתנה ממטופל למטופל כאשר חלקם חווים תסמינים קלים בעוד שאחרים חווים תסמינים חמורים כגון דימום וסדק בעור. אמנם ניתן לטפל בפסוריאזיס במגוון טיפולים, אך בשלב זה אין תרופה לכך.

פסוריאזיס הוא מצב עור הגורם להיווצרות כתמים אדומים, יבשים ומגרדים על העור.

פסוריאזיס היא מחלה דלקתית כרונית. זה לא מדבק ולא ניתן להפיץ אותו מאדם אחד למשנהו.

הגורם לפסוריאזיס אינו ידוע אך גורמים רבים יכולים לתרום למחלה כגון גנטיקה, חוסר תפקוד של מערכת החיסון וגורמים סביבתיים כמו עישון או מתח.

ישנם כמה טיפולים לפסוריאזיס, כולל קרמים ומשחות מקומיות המכילות זפת פחם, קורטיקוסטרואידים, נגזרות של ויטמין D כמו קלציפוטריאן (Dovonex), או רטינואידים כמו טזארוטן (Tazorac). טיפולים אלו משמשים להפחתת דלקת בעור על ידי הפחתת ייצור תאי העור.

פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית המאופיינת בכתמי עור אדומים,

מגורים ומכוסים בהצטברות כסופה-לבנה של תאי עור מתים.

פסוריאזיס אינו מדבק ואינו מתפשט מאדם אחד לאחר. זה שכיח יותר אצל אנשים שיש להם בן משפחה עם פסוריאזיס. ניתן לטפל בפסוריאזיס באמצעות משחות או משחות מקומיות, תרופות דרך הפה, פוטותרפיה או הזרקות למפרק שבו מתרחשת דלקת מפרקים פסוריאטית.

פסוריאזיס עלולה לגרום למצוקה פסיכולוגית לרבות תחושות של בושה ומודעות עצמית לגבי המצב. במקרים מסוימים זה עלול להוביל לדיכאון או למחשבות אובדניות.