מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

תפקוד מיני

תוכן עניינים

תפקוד מיני הוא היכולת לחוות חוויות מיניות מהנות ומספקות.

תפקוד מיני הוא נושא מורכב, עם הרבה גורמים שונים שיכולים להשפיע עליו. התפקוד המיני יכול להיות מושפע מגורמים פיזיים, פסיכולוגיים, חברתיים, תרבותיים וביולוגיים. זה יכול להיות מושפע גם מההרגשה של האדם לגבי הגוף שלו והזהות המינית שלו.

חוסר תפקוד מיני הוא כאשר אדם מתקשה לחוות או להגיע לאורגזמה או סוגים אחרים של הנאה מינית. ישנן סיבות רבות לכך כולל אך לא רק: בעיות נפשיות, מצבים רפואיים (כגון סוכרת), תופעות לוואי מתרופות או טיפולים במצבים רפואיים, חוסר חשק למין, בעיות במערכות יחסים (כולל בעיות בתקשורת), חוסר של ידע על מיניות ועל הגוף (למשל עקב התעללות בילדות), פחד מהריון או זיהומים המועברים במגע מיני (STIs).

תפקוד מיני הוא היכולת לעסוק בפעילות מינית, והוא יכול להיות מסווג לתשוקה, עוררות, אורגזמה וסיפוק.

תפקוד מיני הוא תהליך מורכב הכולל היבטים רבים ושונים בחייו של אדם.  כמו בחברת המרכז לתפקוד מיני זה יכול להיות מושפע מדברים כמו רמות מתח, בריאות גופנית, בריאות נפשית, מצב מערכת היחסים עם בן הזוג והערכה עצמית.

עוררות היא תנאי מוקדם לפעילות מינית.

עוררות יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, והיא יכולה לקרות באופן ספונטני או כתוצאה מצורה כלשהי של גירוי.

תפקוד מיני הוא היכולת לעסוק בפעילות מינית. זה כולל כל שינוי פיזי שמתרחש, כגון זקפה ושימון נרתיק, וגם תגובות פסיכולוגיות של אדם למין, כולל תשוקה והנאה. הפרעה בתפקוד המיני מתייחס לבעיות בכל היבט של תפקוד מיני.

המונח "הפרעה בתפקוד המיני" אינו משמש לעתים קרובות מאוד בשפת הדיוטות מכיוון שהוא נתפס כקליני מדי או רפואי מדי; במקום זאת אנשים נוטים לדבר על בעיות מיניות או קשיים במין.

תפקוד מיני הוא מונח המתייחס ליכולת של אדם לחוות הנאה מינית, תדירות הפעילות המינית ויכולתו לקבל או לשמור על זקפה.

בחלק זה נדון בהיבטים השונים של התפקוד המיני. הנושא הראשון עוסק בחשק המיני שמוגדר כדחף המיני או הרצון לפעילות מינית. הנושא השני דן בבעיות זיקפה, כלומר כאשר אדם אינו יכול לקבל או לשמור על זקפה. הפרעה בתפקוד המיני יכול להיגרם גם מבעיות פסיכולוגיות ותרופות מסוימות.

תפקוד מיני מתייחס ליכולת לקבל זקפה ולקיים יחסי מין. זה יכול להיות מושפע מגורמים פיזיים, נפשיים ורגשיים.

חלק מהגורמים הפיזיים שעשויים להשפיע על התפקוד המיני הם: סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאות כרוניות, אי ספיקת כליות, מחלת כבד כרונית וטרשת נפוצה.

גורמים נפשיים שעשויים להשפיע על התפקוד המיני הם: דיכאון, חרדה או מתח.

גורמים רגשיים שעשויים להשפיע על התפקוד המיני הם: היסטוריה של התעללות או טראומה בילדות או בבגרות.