מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

האם ניכיון צ'ק חוקי בכל מצב?

תוכן עניינים

ניכיון צ'קים הוא תחום אשר קיים כבר לא מעט שנים. יחד עם זאת, בעלי עסקים רבים לא ידעו בעבר כיצד שירות זה יכול לסייע להם והאם הוא אכן רלוונטי לניהול הכספי התקין שלהם ולתזרים מזומנים החודשי של העסק. בעבר, ניכיון צ'קים היה מושג שלא מעט בעלי עסק חששו ממנו שכן, מבחינתם הוא היה מקושר לגורמים שליליים ולעיתים אף פליליים כגון: השוק האפור. אולם כיום, שירות ניכיון צ'ק הוא שירות אשר ניתן לקבל הן מהבנקים השונים והן מצד חברות המאושרות ומוסמכות להעניק את השירות המדובר ואף מוכרות מאוד בשוק. 

לא מעט בעלי עסקים כיום בוחרים בשירות ניכיון צ'קים שכן הוא מאפשר להם לנהל את תזרים המזומנים בעסק שלהם בצורה תקינה ויעילה ובד בבד, מאפשר להם להעניק ללקוחות שלהם את האפשרות לשלם תמורת שירותים או מוצרים בצקים דחויים.

 

תהליך ניכיון צקים – במה מדובר?

תהליך ניכיון צ'קים מתחיל בכך שלקוחות משלמים לעסק בשיקים דחויים ובשל כך לעסק יש חוסר במזומנים בסוף החודש. במקרה שכזה, בעל העסק יכול לפנות לחברת ניכיון שיקים בכדי שהיא תפדה לו את הצק באופן מידי ותעניק לו את הסכום שבצק בניכוי עמלה או ריבית שנקבעה מראש. כך למעשה בעל העסק יכול להנות מלאפשר ללקוחות שלו לשלם באמצעות צקים דחויים ובד בבד, לקבל את הכסף באופן מידי כך שלא תהיה לו בעיה עם תזרים המזומנים בסוף החודש. 

חשוב מאוד לבדוק מהי העמלה שגובה כל חברה טרם בוחרים בה לקבלת השירות. חשוב לדעת כי לרוב העסק יידרש להציג בפני החברה ערבים ובטחונות וכן, יהיה עליו להוכיח כי הצק סחיר וכי החברה תוכל להשתמש בו לאחר מועד פרעונו.

 

האם מדובר על שירות חוקי בכל מצב?

שירות ניכיון צקים הוא שירות חוקי אם הוא מוצע על ידי גוף פיננסי חוקי ומאושר כגון: חברות פיננסיות פרטיות שקיבלו אישור להציע שירות זה או בנקים המציעים את השירות. אם מדובר על חברה או גוף שאין להם אישור להציע את השירות והם עושים זאת בצורה לא חוקית, הרי שאם נעזרים בהם בכדי לפדות את הצ'ק, לא מדובר על הליך חוקי. כמו כן, לא כל בעל עסק יהיה זכאי לשירות ניכיון שיקים. 

החברות השונות מעמידות כיום תנאים הכרחיים שונים בכדי למנוע הפסדים ונזקים. הקריטריונים המשמעותיים בקבלת השירות המדובר מתייחסים בעיקר לצק עצמו כאשר חשוב לוודא כי השיק הוסב לפקודת חברת הניכיון על מנת שהיא תוכל לסחור בו. כמו כן, רוב החברות מבקשות מבעל העסק להוכיח כי החתומים על הצק הם בעלי היסטוריה תקינה מבחינת צקם ואשראי וכי הם לא מעורבים באופן כלשהו בפעילות פלילית.

 

היכן ניתן לקבל שירות ניכיון צק?

שירות ניכיון צ'ק הוא שירות שניתן לקבל באמצעות חברות אשראי חוץ בנקאיות ובנקים, כאשר מרבית הבנקים מבצעים את השירות המדובר עבור צק'ים דחויים לחצי שנה לכל היותר. ברוב המקרים הבנקים יאפשרו לנכות כ-70 אחוזים מהערך של הצקים ולא יותר מכך. בשל העובדה כי קיימת תחרות בין חברות שונות המציעות את השירות המדובר, לא פעם ניתן לקבל תנאים גמישים מהחברות השונות וכדאי מאוד מראש לערוך חיפוש והשוואה בין ההצעות השונות של חברות בכל הנוגע לשירות ניכיון שקים לעסקים.