מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

יועץ אקוסטיקה

תוכן עניינים

אנחנו לא מבינים עד כמה האקוסטיקה חשובה עד שאנחנו נתקלים בבית או משרד שסובל מבעיה אקוסטית. שקט בתוך מבנה מגורים מאפשר לנו ליהנות משינה נעימה, מזמן איכות בתוך הבית וכל זאת כשרעשי הרחוב והשכנים מצומצמים למינימום. בחללי עבודה לאקוסטיקה יש תפקיד מכריע שכן רעש יכול להפריע במיוחד לריכוז. כיצד הרעש משפיע על חיינו וכיצד יועץ בתחום האקוסטיקה יכול לסייע לנו לצמצם אותו ומתי? כדאי להמשיך לקרוא.

 

כיצד רעש משפיע על חיינו?

רעש יכול להשפיע על חיינו במובנים רבים, החל בחיים האישיים וכלה בעבודה. בית שסובל מבעיות אקוסטיקה יהיה בית שקשה לחיות בו, במיוחד עם מדובר על בניין דירות עם שכנים ובטח כאשר מדובר על מבנה שנמצא ברחוב רועש. הרעש לא רק מזיק לאיכות החיים והופך אותם לקשים, בטח בלילות, הוא גם עלול לגרום לירידת ערך הנכס לעומת בתים אחרים בסביבה בהם קיימת אקוסטיקה איכותית. בעבודה מן הסתם יש לרעש אפקט ישיר על התפוקה והיכולת להתרכז, וישנה חשיבות רבה בשמירה על אקוסטיקה מרבית, גם מפני רעשי החוץ אך גם באופן פנים משרדי.

 

לאבחן את בעיית האקוסטיקה

כאשר יש בעיית אקוסטיקה מורגשת בבתים או במשרדים קיימים, השלב הראשוני יהיה קודם כל אבחון המצב. האבחון נעשה על ידי יועץ אקוסטיקה ומטרת האבחון היא לגלות את מקורות הרעש, את הסיבות להם ומציאת הפתרונות היעילים ביותר. לעיתים לאו דווקא מדובר על רעש שתמיד היה קיים בדירה או במשרד, כיוון שבמקומות רבים יש שינויי תב"ע שגורמים גם לשינויי רעש הסביבה.

 

מתי יש צורך בשירותי יועץ אקוסטיקה?

שירותיו של יועץ האקוסטיקה נחוצים בעת בניה חדשה בה רוצים למקסם את שיקולי האקוסטיקה, כאשר יש רעשים חדשים שלא היו קיימים קודם לכן ויש רצון לבודד אקוסטית את המבנה מפניהם, כאשר יש בנייה של עורק תחבורה ראשי, רכבת קלה או בניית מפעל חדש בקרבת מקום, כשבונים מגדל מגורים גדול בקרבת מקום או מבנה ציבורי ומוסדי גדול. כמו כן, ישנם מקרים בהם ועדות הבניה דורשות נספח אקוסטי, למשל באזורים בהם יש רעש מטוסים, בבנייה רוויה וכאשר בונים בריכת שחייה בבית או במקום ציבורי, וזאת כדי למנוע מצבים בהם רעש מכונות הבריכה אינו מפריע לשכנים.

 

מהי עבודתו של יועץ האקוסטיקה?

יועץ האקוסטיקה עושה שימוש בכלים מתקדמים ובניסיונו הרב מהתחום כדי לאסוף נתונים שונים על אמצעי בידוד, עוצמות רעש וליקויים שונים שתורמים לרעש במבנה, בין אם הוא מבנה למגורים, בין אם הוא מבנה מסחר ובין אם בניין משרדים. הוא יבחן את התקנות ויספק מגוון כלים ופתרונות לבעיות האקוסטיקה, כאלה שניתן להטמיע עוד לפני בניית המבנה וכאלה שניתן לעשות בהם שימוש כאשר ישנו מבנה קיים שסובל מבעיות אקוסטיקה. כדאי לדעת שרעש הוא לא דבר שצריך להשלים אתו, ישנם פתרונות רבים שניתן ליישם בתחום, ולהבטיח עבודה ומחייה בסביבה שקטה יותר.