מדריך צילום ברקים

החורף כבר כאן ומביא איתו את גשמי הברכה וסופות הברקים והרעמים. ברקים הם ללא ספק אחת מתופעות הטבע המרשימות והמרגשות ביותר, ובמדריך זה הצוות המקצועי של סטודיו גברא מרחיב בנושא צילום ברקים, ומעניק לכם טיפים לצילום מרהיב, מוצלח וגם בטוח של הדוגמנים שמאירים את השמיים בעוצמה. 

 

ברקים בשמיים – הקדמה

ברקים נחשבים לתופעה אקלימית ייחודית, הברק נוצר עקב פריקת חשמל סטטי הנמצא בעננים, הוא נראה כמו פרץ אור חזק ומלווה ברעם. הברקים עשויים להפוך לסיכון משמעותי לצלם ומאחר ופגיעה של ברק בגוף חי על האדמה גורמת למכת חשמל, ומתח גבוה עובר אל הגוף ועלול לגרום לפגיעה משמעותית ואפילו למוות. 

ראוי לציין כי למעלה מ-6,000 אנשים מתים בכל שנה מפגיעת ברק, לכן בעת צילום ברקים עליכם להקפיד על כללי הבטיחות ולא לקחת סיכונים מיותרים. כדי להצליח לצלם ברקים מרשימים בשמיים יש להתאזר בסבלנות וכדאי לעקוב אחר התחזית. לפעמים צריך הרבה מזל כדי ללכוד את הברק שמאיר את השמיים, אחרת מתקבלת תמונה שחורה וריקה מפרטים. במדריך זה שצוות הצלמים של סטודיו גברא הכין עבורכם, תמצאו הנחיות וטיפים שיסייעו לכם לצלם ברקים כמו צלמי הטבע המקצועיים והמנוסים ביותר.

איך להיערך נכון לצילום ברקים?

סופות ברקים בישראל מתרחשות בעיקר בחורף, לכן יש להיערך לקראת צילום במזג אוויר חורפי וסוער. חשוב להכין מבעוד מועד לבוש חם ולהצטייד במעיל טוב, עדיף מעיל גשם, ובהתאם לצורך לחבוש כובע, ללבוש כפפות ועוד. חשוב לזכור כי במהלך הצילום נמצאים במצב של חוסר תנועה, ובשילוב הקור והגשם, עלולים לסבול ולהרגיש את הקור העז חודר לעצמות, לכן מעבר לבגדים חמים כדאי לארגן ציוד נוסף כמו בקבוק מים חמים וכמובן שיש למגן את המצלמה ושאר הציוד לצילום.

הציוד הנדרש לצילום איכותי ומקצועי של ברקים כולל מצלמה טובה, עדשת זום בעלת זווית רחבה וחשוב להגיע לאתר ממנו מצלמים עם חצובה יציבה ועמידה בפני רוחות וגשם. מומלץ לצלם את הברקים בעזרת שלט רחוק למצלמה, כך תימנעו מתמונות מטושטשות ותוכלו לחזור לבית החם עם צילומים חדים ומרשימים מאוד.

כפי שציינו בתחילת המדריך, יש להתייחס להיבט הבטיחות כאשר מצלמים ברקים. אלפי אנשים מקפחים את חייהם כל שנה בגלל פגיעת ברק, לכן יש לבחור נכון ובחוכמה את הלוקיישן ממנו מצלמים. באופן כללי, עדיף להימנע מצילום במקום הכי גבוה באזור וממקומות חשופים בהם הברק עשוי לפגוע בכם. אין לעמוד ליד דברים מתכתיים כמו גדרות ומעקות מברזל, אנטנה, עמוד חשמל וכדומה. 

אם מתחיל לרדת גשם כדאי למצוא מחסה, למרות שניתן לצלם גם בסופה גשומה, כל עוד עוטפים את המצלמה בניילון, אך חשוב לוודא שניתן לפעל את המצלמה ושהחלקים הנעים יכולים לזוז ללא הפרעה, ושומרים על הציוד מפני טיפות המים.

אגב, מומלץ לנסות לצלם את הברקים בזמן שקיעה או בשעות הדמדומים ולא רק באמצע הלילה. כאשר מצלמים את הברקים בשמיים בשעות הדמדומים ניתן לקבל צילומים מקוריים ומרשימים יותר.

איך תופסים ברק?

כדי ליהנות מצילומים מדהימים ועוצמתיים של ברקים בשמיים כדאי לעקוב אחר תחזית מזג האוויר, ולהכין את כל הציוד הנדרש לפני היציאה מהבית. צילום ברק דורש הרבה מאוד סבלנות וגם מעט מזל לא מזיק. לא פעם אתם תחזור הביתה מאוכזבים עם צילומים חשוכים וללא ברקים או תמונות שבהן הברק לא מרשים ואינו חד. לכן, סבלנות היא מילת המפתח בצילום ברקים בחורף.

לאחר שבדקתם את תחזית מזג האוויר ניתן לצאת לשטח ויש להעמיד את החצובה על משטח יציב כדי להימנע מתזוזות של המצלמה בזמן הצילום או בגלל רוח הנושבת באזור.

 

צילום במצב אופטימלי:

את המצלמה יש לכוון על מצב Bulb, כאשר לוחצים על כפתור החשיפה בשלט התריס במצלמה נפתח והחשיפה מתחילה. לחיצה נוספת סוגרת את התריס. כדאי לכוון את הצמצם לסביבה של f 5.6 ולבחור באפשרות לצילום במצב RAW. אם אין במצלמה אפשרות לצילום במצב RAW ניתן  לבחור במצב פלורסנט או לשחק בין המצבים השונים ולבדוק את התוצאות. 

את המצלמה מכוונים לענן ממנו צופים שהברקים ייצאו, יש להתאים את הזום ולהשאיר מספיק מרווח כדי ללכוד בפריים גם ברקים הנמתחים לצדדים ועשויים לברוח מהצילום. לאחר כל ההכנות ממתינים לדוגמנים המאירים של השמיים. הדרך היעילה ביותר היא ללחוץ על חשיפה ארוכה באמצעות השלט. כאשר רואים ברק המופיע בשמיים יש ללחוץ במהירות על השלט פעם נוספת.

אם ממתינים כמה דקות ולא הופיעו ברקים בשמיים יש לסגור את החשיפה ולהתחיל את התהליך מחדש. אם ממתינים מספר דקות בזמן חשיפה ארוכה, רמת הרעש עולה. אגב, כדי ללכוד כמה ברקים בצילום אחד יש להשאיר את התריס פתוח לאחר צילום הברק הראשון ולהמתין כמה שניות. 

מאחר ולא לכולם יש מצלמה משוכללת עם שלט איכותי, אפשר לנסות לצלם גם במצב ידני. ברוב המקרים מתקבלת תמונה מטושטשת, לכן כדאי לקבוע ISO על הערך הנמוך ביותר, לייצב את המצלמה על חצובה, להגדיר את משך החשיפה לזמן הארוך ביותר, בדרך כלל 30 או 60 שניות, לקבוע את ערך הצמצם ל-5.6 או יותר ומומלץ לצלם בפורמט RAW כיוון שניתן לתקן את הצילום בשלב מאוחר יותר בעזרת תוכנת עריכה. אם מצלמים בפורמט JPEG הפתרון הנכון הוא לבצע איזון לבן במצב פלורסנט ולהגביר גווני סגול ומג'נטה.

 

צילום במצב ריאלי:

במצב ריאלי הצילום נעשה על יד לחיצה על המחשף במשך שלוש דקות רצופות, אך חשוב לא להזיז את המצלמה. קשה מאוד להחזיק את המצלמה במצב זה ללא תנודה, לכן ניתן להביט בשמיים ולבדוק מה קצב הופעת הברקים, ובהתאם לכך לקבוע חשיפה למשך 10, 20 או 30 שניות. אם רוצים כמות גדולה של ברקים בפריים יש לקבוע זמן חשיפה ממושך, כלומר לפחות 30 שניות.

אופציה נוספת שניתן לנסות היא לקבוע מצב של צילום לילה, מצב זה נקרא צילום מינימלי והוא יכול להתאים למי שאין לו שלט למצלמה. 

 

עיבוד התמונה ועריכתה

ברוב המקרים יש לערוך את צילום הברקים כדי להגיע לתוצאה המבוקשת. בשלב הראשון כדאי למחוק את כל הצילומים השחורים והבעייתיים ולהעביר את התמונות הטובות למחשב. את התמונות אפשר לעבד, לתקן ולערוך באמצעות תוכנות כמו פוטושופ או לייטרום. בעת עריכת התמונות כדאי לשחק עם הערכים ולהגדיר levels אופטימלי, איזון צבעים עם גוונים עשירים של כחול וסגול, וניתן לבצע שינויים נוספים כמו הוספת Saturation, מסגרת ועוד.

לסיכום, צילום ברקים דורש מיומנות, ציוד מקצועי, ובעיקר סבלנות ומזל. לא פעם תחזרו עם תמונות חשוכות או צילומים לא חדים ומאכזבים, זהו חלק בלתי נפרד מחייו של כל צלם טבע. לעיתים עליכם לחזור לאותו הלוקיישן מספר פעמים עד שתגיעו לפריים המושלם, ועליכם לזכור כי סופות הברקים המרשימות מתרחשות בעיקר בחורף, לכן סובלים גם מקור וגשם, אך כאשר משיגים את התמונה המושלמת הכול מתגמד ותיהנו מתמונה לפנתיאון.

הצוות המקצועי של בית ספר לצילום סטודיו גברא ממליץ לכם להירשם לקורס צילום מקצועי ולעבוד סדנאות של צילומי טבע, כך תשפרו את הטכניקה שלכם ותרכשו כלים שיסייעו לכם להשיג את צילומי הברקים המרשימים ביותר.

תוכן עניינים

לפרסום מודעה - מלאו פרטים ושלחו הודעה