מה אנחנו יודעים על קלאב פוט

קלאב פוט או רגל "סוסנית" או "קלובה" בעברית היא למעשה תופעה אשר תינוקות הסובלים ממנה נולדים עם כפות רגליים במנח לא תקין. במצב שכזה כפות הרגליים מסובבות ונוטות פנימה. מקור התופעה לא ידוע לגמרי, אך ידוע כי לתופעה זאת יש זיקה משפחתית ונראה שקיים מרכיב גנטי ברקע של התופעה. לאחר לידה של ילד עם קלאב פוט הסיכוי ללדת עוד ילד עם קלאב פוט גדל ב-20 אחוזים.

 

מה צריך לדעת על תופעת קלאב פוט?

תופעת הקלאב פוט יכולה להופיע רק ברגל אחד או בשתי הרגליים, אך ברוב המקרים מדובר על תופעה דו צדדית. התופעה שכיחה יותר אצל בנים כאשר השכיחות שלה היא 1 ל-1000.

אבחון הבעיה מתבצע כבר בסקירת המערכות הראשונה בהריון המתבצעת לרוב בשבוע ה-16, כלומר, ניתן לבצע אבחון טרום לידתי של הבעיה. הטיפול בקלאב פוט מתחיל מיד כאשר התינוק נולד, כאשר שיטת הטיפול מתבססת על סדרת גבסים שמניחים על הרגל ומחליפים מדי שבוע. הגבסים המדוברים מתקנים את העיוות ברגל בצורה הדרגתית.

 

מתי מטפלים בתופעה?

על פי רוב, תינוק אשר נולד עם קלאב פוט יטופל באמצעות גבס ראשון עוד לפני שהוא משתחרר מבית החולים ועד שבוע מרגע הלידה. הגבס יונח מקצות הבהונות ועד קרוב למפשעה וזאת בכדי למנוע את ההחלקה שלו. את הגבס יש להחליף בבית החולים על ידי אנשי מקצוע מדי שבוע, כאשר הטיפול באמצעות הגבס יפסיק עד לקבלת מנח תקין של הרגליים.

חשוב לדעת כי הטיפול מתבצע בהתאם למצב התופעה אצל כל תינוק. התופעה יכולה להופיעה כפגם קל או חמור, אך בכל מקרה חשוב להתחיל טיפול כמה שיותר מהר לאחר לידת התינוק וזאת בכדי למנוע פגיעה התפתחותית אשר תפריע לו לזחול, לעמוד ובשלב מאוחר יותר גם ללכת בצורה תקינה.

לשיטת הטיפול בקלאב פוט קוראים: "פונטסי" כאשר במסגרת השיטה כאמור הגבס המקבע מסייע לרגל לחזור למיקום הרצוי והנכון במקביל להמשך הגדילה.

 

כמה זמן ימשך הטיפול עד להשגת התוצאות הרצויות?

חשוב לדעת כי הטיפול איננו כואב לתינוק וכן, חשוב לדעת שעיוות קלאב פוט מעל דרגה מסוימת איננו יכול לחלוף ללא התערבות ויותר מכך, בלי התערבות הוא גם ילך ויחמיר עד כדי כך שהתפקוד של הילד יפגע. לרוב משך הטיפול יהיה בין שישה לשמונה גבסים, כאשר לאחר הגבס האחרון יהיה צורך בניתוח קטן שמטרתו היא להאריך את גיד האכילס ולאפשר מנח תקין של הכף הרגל. הניתוח לא מחייב אשפוז אחריו. אחרי הניתוח הגבס יונח שוב למשך שלושה שבועות ולאחר מכן הטיפול יעבור לשימוש בסדים ובנעליים מיוחדות אשר תומכות במנח החדש של הרגל ומייצבות אותו.

אחוזי ההצלחה של הטיפול המדובר בקלאב פוט הינם גבוהים מאוד ועל כן, הורים שמוצאים את עצמם חוששים לקראת הטיפול המדובר או תוהים האם הוא יסב לתינוק שלהם כאב כלשהו או אי נעימות ועל כן כדאי להימנע ממנו, חייבים לדעת כי הטיפול לרוב איננו מסב כאב או אי נעימות והוא קריטי בכדי שלא תפגע ההתפתחות התקינה של התינוק ועל כן, יש לבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר עבור טיפול בקלאב פוט ולבצע אותו כהלכה החל מהרגע שהתינוק נולד.

תוכן עניינים

לפרסום מודעה - מלאו פרטים ושלחו הודעה