מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

דוסטוייבסקי

תוכן עניינים

דוסטוייבסקי – 1821, אביו רופא צבאי ממוצא אוקראיני עם תואר אצולה, ניתק קשר עם אחיו באוקראינה.אביו היה רודף שמלות ואולי מכה. אביו ככה"ב נרצח ע"י איכרים, אולי כי ניצל אותם יותר מדי. הרקע ל"אחים קרמזוב". דוסטוייבסקי הצעיר החל ללקות באפילפסיה. נהוג לחשוב שלדוסטוייבסקי היה תסביך – ידע שאביו עומד להירצח ולא עשה כלום. לא עצרו איש מהרוצחים, המשפחה שיחדה כדי שלא יחקרו. מניע כלכלי חשוב – אלה צמיתים. הענישה כלפי איכרים –גלות לסיביר. אי אפשר לאבד אותם. אולי הייתה הקלה שהוא מת. כל חייו דוסטוייבסקי לא מזכיר את אביו, גם לא באף מכתב. מאד אהב את אמו. זה נתן תנופה לפרוייד להסביר את יצירתו של דוסטוייבסקי ע"ב התסביך הזה. אמו נפטרה 1837. פולחן אישי של פושקין שמת באותה תקופה. התחיל את הקריירה שלו בתרגום של בלזאק. אהב מאד ספרות. 1844 סיים את לימודיו כמהנדס צבאי לא בהצלחה יתרה ופרש מיד מהצבא.1845 מספר סיפור ראשון – אנשים עניים, הצלחה אדירה, ויכוח עם גוגול. רומן מכתבים. תקופה פרוטו-ריאליסטית. בילינסקי מכתיר אותו כגוגול החדש (שנפטר ב-1852). הגיבור מאד אוהב את פושקין. דוסטוייבסקי במאבק מתמיד עם גוגול כל חייו. יש גוגול נטורליסטי וגוגול הופמני. דוסטוייבסקי הולך בדרך השניה. מצטרף גם לסוציאליסטים. אוטופיה נוצרית. נעצר 1849 (1848 – אביב העמים, הצאר מפחד) ע"י משרד הפנים.אולי היה להם בית דפוס מחתרתי, הראשון הסודי? איך נעלמו כל הראיות? כל הצעירים מהצמרת הרוסית, מנוער הזהב, היו מעורבים. טשטשו עדויות. הוא היה בתור להוצאה להורג, אך זו הייתה הצגה והם קיבלו חנינה.4 שנות עבודת פרך בסיביר ואז גיוס לצבא ל-25 שנה כטוראי. התמזל מזלו ושוחרר מקזחסטן אחרי 10 שנים.יש אצלו הצטרבות מיסטית. נשלח לסיביר 24.12 – חג המולד. קיבל שם את הברית החדשה. תנופה נוצרית.

כתב יום ולילה מכתבים לפטרבורג והתחנן למחילה. 1671 – כמעט בו"ז עם אבות ובנים, "רשימות מבית המוות". למה הצנזורה מתנגדת? דוסטוייבסקי תאר תנאים ליברליים מדי שלא מפחידים את הפושעים. הרשים מאד את ניטשה שקרא אותו בצרפתית.איינשטיין אהב אותו. היה פולחן שלו בגרמניה. פירסם מספר ירחונים. תהילה עולמית : "החטא ועונשו". זרם: אוהבי קרקע. מעין סלבופילים שאהבו את האיכר והקהילה הנוצרית. העם = יכולת לשחרר את אירופה רוחנית. האדם הרוסי, הקרקע הרוסית.. מה החטא הבסיסית של האינטלקטואל הרוסי? התנתקות מהקרקע, השפעה מליברליות מערבית (וגם סוציאליזם). שמרן מאד אבל נגד בעלי אחוזות ובעד שיחרור צמיתים. שונא מערב וגם נמשך אליו. לאומן רוסי. מחנה משותף בינו לבין סוציאליסטיים. מי האויב המשותף? הקפיטליזם המערבי. נפוץ בקרב האצילים. אין מעמד ביניים, מסביר בולשביקים, מסביר היעדר ליברליות, מסביר היעדר יוזמה פרטית (קפיטליזם).

דוסטוייבסקי מאשים את המערביים באינדיבידואליות, בזרות.

מה איחד את המחנות? סגידה לפושקין.עדיפות לפרוזה, לשקף מציאות, לתאר סבל העם. כעבור כמה שנים בזארוב נתפש כמיושן ופושקין עולה שנית. היהודים שהצטרפו לשורת המהפכה (1881 – הירצחו של אלכסנדר ה-2 וסופות בנגב) והתקבלו יפה. מי האח הקטן שצריך לעזור לו? איכר/פועל מסכן. 1870 התפנית – שירה אופנתית, חזרה לדת, כתות חדשות.

אנרכיזם צומח דרך באקונין באותה התקופה אבל קצת מאוחר יותר. היש קשר לניהיליזם? אולי. יותר אסוציאטיבי. האנרכיזם הרוסי מסורבל, לא כ"כ מוכר. באקונין – פולחן הרצון, התנגדות ללא תכנית (גם חולשתו). לקראת סוף המאה ה-19 הפכה לתנועה יהודית. רוב הטרור – ע"י אנרכיסטים מהפכנים. 1918 – קומונה אנרכיסטית באוקראינה. 1919 תכנית.